SK Welding AB Tenohalli Salmon Club Tenon Eräkievari Tenon rakennuspalvelut JT-asbesti Duell-ajovarusteet Karigaskeittiöt Sarres OY Kari G Oy Neste Oil Inari Niemi-Korpi Kotipizza Levi Koneliike Korteniemi JJJ-Service Lvi-JoBi Oy K-extra Pohjanrinne
Snowmobile racing team from Lapland Tommi Kemijärven watercrossissa 2010 Tero pöllyttää puuteria Utsjoen tuntureilla Tommin holeshot Vuokatissa 2009 E-Tecciä ulkoilittamassa
     
  • Kategoriat
  • Vuosiarkisto
  • 2015 (3)
  • 2014 (8)
  • 2013 (9)
  • 2012 (5)
  • 2011 (2)
  • 2010 (10)
  • 2009 (6)

Jutut avainsanalla watercross

1/7  <<  <  

Watercross 2013 kauden avaus Pellossa

30. kesäkuunta 2013 klo 14.47 Uutiset | Kirjoittaja TeNo | Avainsanat ,
Poikkinainti-Watercross 2013

Poikkinainti-Watercross 2013

Tommin kommentit kisasta:

Tulipas käytyä pellossa ”rossaamassa”. Kurvasin lauantaita vasten yöllä Jolmaputaan rantaan ja eiku pedin tekoon ”yksiön” parvelle, siinähän se yö meni sääskiä tappaessa.

No ei se ollu ratakaan ihan mitä oli esitelty, koska radan perusteella lähdin koko kisoihin… 😀

No lähtökohtiin nähden hyvinhän se meni: kiihdytys 600 3.sija, sprint avoin 3.sija ja sprint600 1.sija.

Tästä on hyvä jatkaa!

Menossa mukana:
TENOHALLI OY
SALMON CLUB
TENON ERÄKIEVARI
JT-ASBESTI
KARIGAS KEITTIÖT OY
TENON RAKENNUSPALVELUT
FXR SUOMI

 

KuviaKuvia 2.

Tulokset

29.06.13 Pellon watercrossin tulokset

Pellon watercrossin tulokset
Sprint avoin

nimi                              seura                             kelkka         1. aika         2. aika
1. Kimmo Kaltiokumpu   SodMK                                             37,96          38,03

2. Joni Maununen           Ylälapin MK                    Ski-doo      38,9            38,08

3. Tommi Nieminen        Ylälapin MK                    Ski-Doo RS  40               40,37

4. Niina Kallojärvi           Kittilän MK                     Polaris        41,69          41,22

5. Janne Kallojärvi          Kittilän MK                     Polaris       43,3            43,44

6. Inge Hansen              Motorsenteret Racing Team            41,32          41,37

7. Antti Koivisto             Sodankylän MK              Ski-Doo      43,66          41,80

8. Jan-Eerik Hakkarainen YlMK                              Ski-Doo    44,42          44,50

9. Kari Lampela              Tervolan Mk                   Ski-Doo     47,42          43,85

10.Ville Post                   Pellon Moottorikerho       Ski-Doo   49,37

Sprint 600

nimi                              seura                            kelkka         1. aika         2. aika
1. Tommi Nieminen        Ylälapin MK                   Ski-Doo RS  41,73          39,96

2. Joni Maununen          Ylälapin MK                   Ski-doo       38,71          38,01

3. Henri Kustula            Ylälapin MK                   Arctic Cat    42,56          43,29

4. Niina Kallojärvi          Kittilän MK                    Polaris         42,7            40,91

5. Niko Harjuhaahto     Pellon Moottorikerho    Ski-Doo       43,61          42,97

6. Ossi Kiviniemi           Ylälapin MK                   Arctic Cat     43,79

7. Jouni Evijoki             Enontekiön Mk              Arctic Cat                      11,53

Kiihdytys, avoin

nimi                              seura                             kelkka         1. aika         2. aika
1. Inge Hansen              Motorsenteret Racing Team               8,66            8,34

2. Kimmo Kaltiokumpu   Sodankylän Mk                                    8,71            8,45

3. Kristian Olaussen      Motorsenteret Racing Team Polaris     8,57            9

4. Henri Harju                Enontekiön Mk               Ski-Doo         9,13

Kiihdytys 800

nimi                                  seura                             kelkka         1. aika         2. aika

1. Jan-Eerik Hakkarainen Ylälapin MK                    Ski-Doo       8,16            8,31

2. Sami Mäkimartti           Länsi-Pohjan Mk                               8,72            8,35

3. Kristian Olaussen        Motorsenteret Racing     Polaris         9,1              8,6

4. Kimmo Kaltiokumpu     Sodankylän MK              Ski-Doo       9,5O           8,55

5. Henri Kustula              Ylälapin MK                     Arctic Cat    8,81            8,67

6. Henri Harju                 Enontekiön Mk                                  0                8,67

7. Antti Tahvonen           Lapin MK                        Lynx 3900   9,1              9,21

8. Ville Post                    Pellon Moottorikerho      Ski-Doo       9,85            9,81

9. Tuomas Timonen        Pellon Moottorikerho      Ski-Doo       11,26

10. Jere Lantto               Pellon MK                       Lynx Rove   12,45          12,66

Kiihdytys 600

nimi                              seura                            kelkka         1. aika         2. aika

1. Henri Kustula            Ylälapin MK                    Arctic Cat    8,53            8,81

2. Jouni Evijoki              Enontekiön Mk               Arctic Cat   8,59           9,53

3. Tommi Nieminen       Ylälapin MK                    Ski-Doo RS  8,63            9,31

4. Kristian Olaussen     Motorsenteret Racing      Polaris      8,63            9,20

5. Joni Maununen         Ylälapin MK                    Ski-Doo       9,40            9,1

6. Ossi Kiviniemi           Ylälapin MK                    Arctic Cat    9,28            9,95

7. Henri Harju              Enontekiön Mk                                  9,55

8. Niko Harjuhaahto    Pellon Moottorikerho       Ski-Doo      10,46          10,64

 

 

1/7  <<  <